Home | Nieuws | Zulte Waregem haalt de mosterd bij Knack Roeselare

Zulte Waregem haalt de mosterd bij Knack Roeselare

02/03/2018

Op donderdagnamiddag 22 februari verscheen onderstaand bericht op de nieuwssite van Standaard.be : ‘Zo voorkomt Zulte-Waregem seksueel grensoverschrijdend gedrag”. Daarin werd als voorbeeld verwezen naar de ‘One Team, One Family’-cel binnen Knack Volley Roeselare. Daar is de bestaande OTOF-cel ondertussen al bijna een jaar geïnstalleerd en werd ze onlangs nog aangevuld met clubdokter Dr Wouter Dierynck. Op het artikel op de nieuwssite volgde dezelfde dag nog een telefoongesprek vanuit Radio 2 met Ann Lobbestael, Aanspreekpunt Persoonlijke Integriteit (AIP-persoon), samen met clubsecretaris Johny Engels, bij Knack Roeselare. Dit illustreert wel de behoefte aan informatie en het belang van deze cel in een sportclub.

Bericht

 

Zo voorkomt Zulte-Waregem seksueel grensoverschrijdend gedrag

Voetbalclub Zulte-Waregem stelt twee vertrouwenspersonen aan om te werken rond seksueel grensoverschrijdend gedrag.

22/02/2018 om 15:03 

 

‘Met zeshonderd spelers in de regionale jeugd, de elitejeugd, het damesvoetbal en het G-voetbal (voor mensen met een beperking, red.) is Essevee Academie de grootste voetbalacademie van het land. Dat maakt de kans op seksueel grensoverschrijdend gedrag groter. Daarom scherpen we ons beleid aan’, zegt Joric ­Vandendriessche, sportief coördinator bij voetbalclub Zulte-Waregem. Een en ander kwam in een stroomversnelling door de actualiteit’, zegt Vandendriessche. ‘We hebben nog geen seksueel grensoverschrijdend gedrag meegemaakt in onze club. De garantie dat het nooit gebeurt, zullen we nooit kunnen geven. Maar we willen er alles aan doen om het te voorkomen. Het zou desastreus zijn. In de eerste plaats voor het slachtoffer, maar ook voor de club.’

‘We hebben al lang een carrièrebegeleider, een oud CLB-medewerker die vertrouwenspersoon is voor ouders en kinderen. We voeren al langer een beleid rond respect, discipline en pesten. Aan het begin van elk seizoen nodigen we ouders uit op een informatievergadering rond die thema’s. Maar met een specifiek beleid voor de preventie en opvolging van seksueel grensoverschrijdend gedrag zetten we nu een belangrijke verdere stap.’

 

Een man en een vrouw

 

De club stelt twee vertrouwenspersonen aan als ‘aanspreekpunt persoonlijke integriteit’. ‘We vonden het verstandig om een man en een vrouw te kiezen’, zegt Vandendriessche. ‘De man werkt al jaren bij ons als carrièrebegeleider, de vrouw is al jaren EHBO-vrijwilligster bij wedstrijden.’

‘Een extra opleiding krijgen ze voorlopig niet, maar door hun beroepservaring weten ze hoe ze met delicate situaties moeten omgaan.’ De twee zullen onafhankelijk kunnen werken. ‘Ze hebben niets te maken met de sportieve werking of met onze selectiepolitiek. We willen het meldpunt zo laagdrempelig mogelijk maken. Slachtoffers mogen niet vrezen voor hun plaats in de ploeg, wanneer ze misbruik melden.’ 

Er komt ook een ethische commissie  en de club vraagt al zijn medewerkers ook een bewijs van goed zedelijk gedrag. 
Vlaams minister van Sport Philippe Muyters (N-VA) heeft die laatste maatregel nooit willen verplichten, omdat het vrijwilligers zou kunnen afschrikken. ‘Maar wij willen weten met wie we te maken hebben’, zegt Vandendriessche. ‘Wie zo’n bewijs niet kan voorleggen, komt er niet in. Het biedt geen garantie, wel een houvast.’ 

 

Volleybal was eerst 

 

De Pro League en Voetbal Vlaanderen konden gisteren niet zeggen hoeveel profclubs al zo’n ‘aanspreekpunt persoonlijke integriteit’ hebben. De organisaties willen de profclubs zo veel mogelijk ondersteunen, maar nergens toe verplichten. Vandendriessche: ‘Veel profclubs werken al rond pesten, maar pas eind vorig jaar zijn de clubs bij de Pro League gesensibiliseerd over seksueel grensoverschrijdend gedrag. Voor onze club was dat een trigger om meer te doen. Maar de mosterd hebben we in het volleybal moeten halen, bij profclub Knack Roeselare. In het voetbal willen wij een pionier zijn.’

 

Yves Delepeleire

 

Ondertussen verschenen verschillende artikels over hoe moeilijk slachtoffers het nog steeds hebben om gehoord te worden: 

 

http://m.knack.be/nieuws/belgie/hoe-zorgen-we-ervoor-dat-grensoverschrijdend-gedrag-sneller-gemeld-wordt/article-opinion-969007.html?utm_source=Newsletter-25/02/2018&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-RNBAVUKN&M_BT=219074025826

 

namens OTOF-team

Nieuwsbrief

Schrijf je in op onze nieuwsbrief en ontvang alle nieuwtjes van Knack Volley in je mailbox!

* Verplicht veldKnack
ISS
Baloise
Volvo
Dovy Keukens
Patrick
Fine Fleur
Alheembouw
Decostere Accountancy
Roeselare
Filou
Durabrik
Door deze site te gebruiken, gaat u akkoord met het gebruik van cookies. Cookies kunnen worden beheerd in uw browser of de apparaatinstellingen.